پنل مدیریت
  خروج
پرستو وب

مفهوم فريلنسر (Freelancer) يا برون‌كاري

آموزش > متفرقه   |   نویسنده: محمدابراهيم ناظري   |   تاریخ: ۱۳۹۷ دوشنبه ۱۹ آذر

امروزه، با پيشرفت تكنولوژي و گسترش فوق العاده اينترنت در زندگي مردم، امكان خوبي براي فعاليت در اين حوزه فراهم شده است. در اين ميان، بسياري هستند كه با راه اندازي كسب و كار خودشان دست به درآمدزايي زده اند. برخي ديگر نيز، كارها و پروژه هاي افراد ديگر را انجام مي‌دهند و از اين راه درآمد كسب مي‌كنند. در اين بين،  فريلنسينگ يكي از راه‌هاي مناسب براي فعاليت در زمينه كسب و كار اينترنتي است. در ابتدا بايد نگاهي به مفهوم فريلنسر بياندازيم. 

فريلَنسِر يا آزادكار (برون‌كار) به چه كسي مي‌گويند؟
فريلنسر (Freelancer) شخصي است كه خدمات يا سرويس ها را بدون تعهد درازمدت به كارفرما ارائه مي‌كند. آنها معمولاً ساعتي، روزانه يا پروژه اي دستمزد مي گيرند و اساساً يك كسب و كار يك نفره است. قرارداد كارمُزدي يا حق‌الزحمه‌اي يا فري‌لنس، گونه‌اي قرارداد كاري است كه بر پايهٔ آن فرد يا شركتي قول انجام كاري را براي يك كارفرما در ازاي دست‌مزدي مشخص را مي‌دهد. 

فريلنسينگ چيست؟
فريلنسينگ كه به آن فريلنسرينگ نيز گفته مي شود، معمولاً به معناي آزاد كاري به كار مي رود. در فريلنسينگ، شخص پروژه‌اي را تحويل مي‌گيرد و طبق توافق قبلي، پروژه را در زمان معين به كارفرما تحويل مي‌دهد و مبلغ تعيين‌شده‌اي را دريافت مي‌كند.

‌تاريخچه فعاليت فريلنسرها
اصطلاح فريلنسر، اولين‌بار در قرن هجدهم توسط «سر والتر اسكات» در رمان مشهور ايوانهو به كار برده شد و اشاره به سربازهايي داشت كه در جنگ‌هاي قرون وسطايي به صورت مزدور و البته بدون التزام و تعهد به اربابي خاص، مي‌جنگيدند يا اصطلاحاً نيزه مي‌زدند.
بعدها واژه فريلنسر شكل‌هاي ديگري هم به خود گرفت و كم‌كم به اصطلاحي رايج تبديل شد. امروز به معناي كسي است كه با گرفتن مزد، به صورت پاره‌وقت يا ساعتي پروژه‌اي را انجام مي‌دهد.
البته اين روزها فريلنسينگ ديگر در راستاي نيزه زدن يا جنگيدن نيست! و فريلنسر كسي است كه خدمات تخصصي را به مشتريان يا كارفرمايان، بدون داشتن قرارداد بلند مدت ارائه مي‌كند. هزينه كمتر بر روي پروژه، انتخاب مجري پروژه بر اساس موفقيت در پروژه‌هاي قبلي، ارتباط نزديك‌تر با مجري پروژه از مزاياي انتخاب يك فريلنسر است. (ويكي‌پديا)

‌چطور فريلنسر شويم؟
براي فريلنسر شدن بايد نخست در يك زمينه متخصص شويد. سپس تخصص خود را تا جايي كه مي‌توانيد گسترش دهيد و براي اينكه بتوانيد درآمد بيشتري داشته باشيد، تخصص‌هاي جديدي را در زمينه‌هاي مختلف ياد بگيريد. فريلنسر بودن لذت خاص خودش را دارد، اينكه مي‌توانيد به دور از هياهوي شركت‌ها و اداره‌ها در هر محيطي كه دوست داشته باشيد، كارهاي‌تان را پيش ببريد.

شغل‌هاي محبوب فريلنسرها
زمينه‌هايي كه در آن كار به صورت فريلنسري رايج است، عبارتند از: طراحي و برنامه‌نويسي سايت، طراحي اپليكيشن‌هاي موبايل، موسيقي، چاپ، نويسندگي و ويراستاري، تحقيق و پژوهش، ترجمه متون، تايپ سرعتي، تبليغات، بازاريابي و برندسازي، عكاسي، روزنامه‌نگاري، آرايشگري، طراحي گرافيك و طراحي‌هاي تبليغاتي، مشاوره، راهنماي تور،برخي فعاليت‌هاي مهندسي معماري.

چرا فريلنسينگ؟
انتخاب فريلنسينگ به عنوان يك شغل، مي‌تواند انتخاب مناسبي باشد، البته به دلايل زير:
استقلال مالي
آزادي در انتخاب محيط
درآمد بالا (در صورت تلاش زياد)
انعطاف پذيري
و …

 

در پست‌هاي بعدي بيشتر با فريلنسينگ آشنا خواهيم شد و مزايا و معايب اين شغل را بهتر خواهيم شناخت.
کلمات کلیدی
 فريلنسر      فريلنسرينگ      فريلنسينگ      آزادكاري      برون كاري      استخدام          
13
دیدگاه شما  

خدمات و محصولات

طراحی وبسایت

سئو و بهینه سازی

سیستم اتوماسیون اداری

پرتال های سازمانی

سامانه پیام کوتاه

تماس با ما

پست الکترونیک: ParastoTeam@gmail.com

آدرس: قم - خیابان معلم - مجتمع ناشران -

طبقه چهارم- دفتر تیم برنامه نویسی پرستو

تلفن: 9195423622 98 +

تمامی حقوق این سایت متعلق به تیم برنامه نویسی پرستو بوده و محفوظ می باشد.