پنل مدیریت
  خروج
پرستو وب

داستان‌هايي الهام‌بخش در رابطه با استارت‌آپ‌هاي موفق

موفقيت > تربیت فرزند   |   نویسنده: سيد عبدالعظيم حسيني   |   تاریخ: ۱۳۹۷ پنج شنبه ۵ مهر

آيا نام شما در انتهاي اين فهرست اضافه خواهد شد؟


كارآفريني به فرآيند خلق ارزش جديد مادي يا معنوي از طريق يك تلاش متعهدانه، با در نظر گرفتن ريسك‌هاي ناشي از آن گفته مي‌شود. ويژگي تعيين‌كننده در كارآفريني، همانا انجام كارهاي جديد يا ابداع روش‌هاي نوين در امور جاري است.. هيچ‌كس بدون رويارويي با چالش، نمي‌تواند يك استارت‌آپ راه‌اندازي كند. بااين‌حال مزاياي آن به‌اندازه‌اي زياد است كه به افراد مستعد توصيه مي‌شود حداقل تلاش خود را به‌كار گيرند تا در زماني‌كه ابزارها و فناوري‌ها همه‌گير شده‌اند، بتوانند از پتانسيل و استعداد خود استفاده كنند.


ديده شدن احتمالاً بزرگ‌ترين مزيت كارآفريني است. همه افراد دوست دارند توانايي‌هاي خود را در معرض نمايش بگذارند و ديگران آن‌ها را تحسين كنند. واقعيت اين است كه اين موضوع در بيشتر شغل‌ها وجود ندارد و انگيزه افراد در پيشرفت شغلي، پس از مدتي از بين مي‌رود. علاوه بر آن، احساس شادي فرد هنگام ايجاد يك كسب‌وكار جديد با هيچ‌چيز قابل‌جايگزيني نيست. اين‌كه كاري را انجام دهيد كه هيچ‌كس تابه‌حال موفق به انجام آن نشده، رضايت دروني غيرقابل‌توصيفي را به ارمغان مي‌آورد. استقلال (قبول مسئوليت) و آزادي (نداشتن مديران بالاسري) در كنار بالقوه‌كردن استعدادها نيز از ديگر مزايا است. افرادي كه كسب‌وكار آن‌ها اكنون سمبل استارت‌آپ است تنها يك‌چيز را منطقي و پايدار مي‌دانند: تلاش بيشتر! ساير موارد به‌ندرت از قواعد مرسوم پيروي مي‌كند. اگر افراد موفق را ببينيد متوجه مي‌شويد كه آن‌ها از زمين تا آسمان با يكديگر تفاوت داشته‌اند و اتفاقا به دليل عبور از حدومرزها و با سنت‌شكني توانسته‌اند خود را به ديگران نشان دهند.
به‌طور خلاصه، مهم نيست كه شما در چه سطحي هستيد يا چقدر تحصيلات داريد؛ شما مي‌توانيد كسب‌وكار خود را راه‌اندازي كنيد. افرادي كه نام آن‌ها در ادامه گفته مي‌شود، هيچ‌كدام سوپرمن نبوده‌اند، همگي پيشينه و شرايطي متفاوت داشته‌اند و حالا به موفقيت دست يافته‌اند. داستان‌هاي بيان‌شده را به‌دقت بخوانيد و بدانيد روزي فرا مي‌رسد كه نام شما به انتهاي فهرست اضافه شود؛ چه با اتفاقي ناگهاني و چه بعد از شكست‌هاي بسيار.


جسيكا آلبا – شركت Honest

جسيكا آلبا، در گذشته‌ها كتابي در مورد سلامتي بچه‌ها خوانده و متوجه شده بود كه بسياري از محصولات براي نوزادان ناسالم و سمي هستند. وقتي او خود را جاي مادران قرار داد، متوجه شد كه آن‌ها مسئوليت سنگيني براي مراقبت از فرزندان بر دوش خود احساس مي‌كنند و نياز دانست تا ‌شركتي به‌نامHonest را تشكيل دهد كه موردپسند والدين باشد. آلبا در مصاحبه‌اي گفته است: «فرزندانم الهام‌بخش من بوده‌اند. من دوست داشتم وظايف مادري خود را به بهترين صورت ممكن انجام دهم و براي رشد فرزندانم، پاك‌ترين محيط را فراهم كنم.» اكنون شركت Honest محصولاتي توليد مي‌كند كه تا حد ممكن تاثير منفي بر سلامتي نوزادان نمي‌گذارد. اين شركت كار خودش را با سرويس اشتراكي آغاز كرد اما بعد از چند سال رشد كرد و يك فروشگاه اينترنتي راه‌اندازي كرد. پس از محبوبيت بيشتر نيز، يك فروشگاه فيزيكي ساختند تا در كنار وب‌سايت، با مشتريان خود رابطه نزديك‌تري داشته باشند. وال‌استريت ژورنال در سال 2015 ارزش شركت را 1.7 ميليارد دلار برآورد كرد. در حال حاضر محصولات مختلفي از پوشاك گرفته تا ويتامين در Honest عرضه مي‌شود. در كنار محصولات كارشناسان، پرستاران و پزشكان نيز فعاليت دارند تا به خريداران در انتخاب خود كمك كنند.

نكته‌اي كه در داستان تجارت الكترونيكي آلبا وجود دارد اين است كه او هوشمندانه بازاري را پيدا كرد كه تقاضا داشت اما محصولي در آن وجود نداشت. او با تجارب خود فهميد، شركتي كه واقعا محصولات ارگانيك نوزادان را توليد كند، وجود ندارد (حداقل چندان بزرگ و شناخته‌شده نيست)؛ بنابراين با تأمين نيازهاي اين بازار خيلي سريع به موفقيت دست پيدا كرد.

جف بزوس- Amazon

جف بزوس، شغل قبلي خود را رها كرد تا يك شركت تأسيس كند. زيرا از ديد او، اينترنت رشد زيادي داشت و فرصت بزرگي در آن نهفته بود. او مي‌گويد: «شنيده بودم كه در بهار 1994 استفاده از اينترنت 2300 درصد افزايش داشته است. از اين موضوع نمي‌توان به‌عنوان رشد ياد كرد، بلكه يك تغيير بسيار بزرگ و غيرعادي است. با خودم فكر كردم كه چه نوع كسب‌وكاري در اين شرايط مي‌تواند رشد داشته باشد؟»
او ماجراجويي آنلاين را از گاراژ خانه‌اش آغاز كرد. در ابتداي راه، آمازون يك فروشگاه براي خريد كتاب بود. در فصل تعطيلات، او وسايل ديگري مانند اسباب‌بازي را هم اضافه كرد تا فروش خود را در زمان‌هاي خاص افزايش دهد. سرانجام آمازون به «فروشگاه همه‌چيز» تبديل شد. هر چيزي كه فكرش را كنيد، در اين وب‌سايت پيدا مي‌شود. حتي يك استوديوي فيلمسازي هم راه‌اندازي كرد و مجموعه‌هاي تلويزيوني در آن ساخت. البته بايد اين را هم در نظر گرفت كه اضافه كردن ساير بخش‌ها و محصولات به‌تدريج و سرعت نه‌چندان زياد انجام شد. در حال حاضر آمازون محصولات خودش را دارد اما به ساير فروشندگان نيز اجازه مي‌دهد كه محصولات خود را در اين فروشگاه به فروش برسانند. اين راهبرد حتي به‌سرعت رشد آمازون هم كمك مي‌كند.

استارت‌آپ تجارت الكترونيكي آمازون يك ويژگي مهم دارد و آن اين است كه شامل هزاران برند مي‌شود. نمي‌توان در آغاز كار، نظر همه مردم را جلب كرد. بهتر است با يك مورد مناسب در يك‌زمان مناسب شروع كنيد. هنگامي‌كه مخاطبان شما به حد بالايي رسيدند، با محصولات مناسب ديگري كار خود را گسترش دهيد. نكته ديگر آمازون اين است كه وقتي شما به ديگر فروشندگان اجازه استفاده از اين پلتفرم را مي‌دهيد، آن‌ها به مشتريان خود طيف بزرگ‌تري از محصولات را پيشنهاد مي‌كنند؛ يعني مشتريان علاوه بر محصولاتي كه فروشنده در اختيار دارد، با گروه‌هاي ديگري از محصولات مواجه مي‌شوند كه خود آمازون فروشنده آن‌هاست. ضمن اين‌كه فروشندگان، بايد هرماه مبلغي نيز به آمازون پرداخت كنند و اين خود يك درآمد ثابت و بدون دردسر است.

جك ما – Alibaba

جك ما، از آن دسته افرادي نبود كه به دنيا مي‌آيند تا موفقيت كسب كنند. او در فقر بزرگ شد و شرايط استخدام شدن را نداشت. حتي پس از رد شدن در آزمون‌هاي ورودي دانشگاه‌ها، درنهايت وارد يكي از ضعيف‌ترين دانشگاه‌هاي كشور چين شد؛ اما درنهايت با غلبه بر مشكلات، به يك رهبر بزرگ تبديل شد. پس از دو شكست در حوزه كسب‌وكار، او به سراغ دوستانش رفت و از آن‌ها خواست تا در Alibaba سرمايه‌گذاري كنند اما كمتر كسي فكر مي‌كرد كه شركت آن‌ها به اين سرعت پيشرفت كنند و در ادامه شركت‌هاي مختلفي در سراسر دنيا براي سرمايه‌گذاري بيشتر، اعلام آمادگي كردند. در حال حاضر ارزش سهام علي‌بابا بيش از 160 ميليارد دلار است.
تخمين زده مي‌شود، سرمايه جك 29.6 ميليارد دلار باشد. او در چين به دليل حمايت از تجارت‌ها و شركت‌هاي نوپا و كمك به رشد آن‌ها، مشهور شده است. «جك ما» هميشه تأكيد كرده است: «از افراد كوچك حمايت كنيد، زيرا آن‌ها در آينده بزرگ خواهند شد. از جوانان حمايت كنيد زيرا چيزي را كه شما در ذهن آن‌ها كاشته‌ايد، همواره با خود دارند و زماني كه بزرگ شوند، با آن دنيا را تغيير خواهند داد.» نكته جالب توجه اين‌كه در سال 2016 شركت علي‌بابا 14.6 ميليارد دلار درآمد كسب كرد.

داستان‌هايي الهام‌بخش در رابطه با استارت‌آپ‌هاي موفق

«جك ما» اجازه نداد تا مشكلات سد راهش شوند. او دو بار در ورود به دانشگاه شكست خورد اما باز هم تلاش خود را ادامه داد و وارد دانشگاه شد. دو بار در كسب‌وكار شكست خورد ولي يك امپراتوري ميليارد دلاري ساخت. قبل از اينكه بتواند از بانك وام بگيرد يا درشركت‌هايي مثل ياهو سرمايه‌گذاري كنند، مجبور شد از دوستانش تقاضاي كمك مالي كند. زماني‌كه جك به دنيا آمد، برتري خاصي نسبت به ديگران نداشت. سخت تلاش كرد و خودش را باور داشت. اين را هم بايد در نظر گرفت كه اگر به ديگران كمك كنيد تا پول به دست آورند، شما هم به پول خواهيد رسيد.

جف اسميت – Smule

نتیجه تصویری برای جف اسمیت

 

جف اسميت، اعتقاد زيادي به كارآفريني دارد. او به دنبال راه‌اندازي كسب‌وكارهاي زيادي بود و در نهايت در چند مورد نيز موفق شد. بعد از آن به دنبال ايجاد استارت‌آپي افتاد كه وقت زيادي از او نگيرد و درواقع تمام‌وقت نباشد. در سال 2008 پس از اين‌كه در دانشگاه استنفورد و در رشته موسيقي كامپيوتري مشغول به تحصيل شد، به‌عنوان يكي از موسسان، شركت Smule را بنا نهاد. «ما اعتقاد داريم كه موسيقي فقط براي گوش دادن نيست. موسيقي براي ساخته‌شدن، اشتراك‌گذاري، جست‌وجو، تمرين و ارتباط با مردم است.» اين شعاري است كه شركت Smule آن را تبليغ مي‌كند. اين شركت تعدادي اپليكيشن براي ساخت موسيقي و سرگرمي بيشتر ساخته است. از طريق اين اپليكيشن‌ها، گروه‌هايي از افراد (با خصوصيات مشابه) پديد مي‌آيند و لحظات خوبي براي هر فرد رقم زده مي‌شود. امروزه 1.5 درصد از مردم دنيا (150 ميليون نفر) از اپليكيشن‌هاي Smule استفاده مي‌كنند. مشغله كاري نتوانست مانع اسميت، براي نوآوري شود. او در سال 2013 مدرك دكتراي تخصصي خود را كسب كرد و در همان‌جا مشغول به كار شد.

ولاديمير جندلمن - Company Folders

ولاديمير جندلمن، در شوروي سابق به دنيا آمد و بزرگ شد. او حتي از تسهيلات ابتدايي نيز محروم بود و بسياري از امكاناتي را كه ما در اختيار داريم، نداشت. به همراه خانواده‌اش از شوروي به ايالات‌متحده مهاجرت كرد و جالب است كه خانواده‌اش در آن زمان تنها 500 دلار داشتند! در حال حاضر وضعيت مالي آن‌ها اصلا با گذشته قابل‌مقايسه نيست. جندلمن قبل از سال 2003 و قبل از تأسيس Company Folder فروشگاهي براي تعميرات كامپيوتر داشت. Company Folder نوآوري‌هاي بسياري ارائه كرده و در سال 2015 و 2016 رشد قابل‌توجهي داشت؛ به همين دليل جوايز زيادي هم به آن‌ها اهدا شد.

داستان‌هايي الهام‌بخش در رابطه با استارت‌آپ‌هاي موفق

كار اين شركت، همان‌طور كه از نامش پيداست، ساخت پوشه و آلبو‌م است. شايد كمتر كسي فكر مي‌كرد بتوان از پوشه تا  اين حد درآمد داشت و اين تجارت ساده را اين‌چنين گسترش داد. ساخت پوشه اكنون به علم نياز دارد. آن‌ها در بخش‌هاي مختلفي (از مواد اوليه گرفته تا طراحي) كارشناس دارند و سعي مي‌كنند با بهترين كيفيت، مشتريان خود را همواره راضي نگه دارند. پوشه‌ها براي سندهاي مختلف، بر اساس سايزهاي مختلف، جنس‌ها و طرح‌هاي متنوع موجود هستند. آلبوم‌هاي عكاسي نيز بخش مهمي از سايت و شركت را تشكيل مي‌دهند، زيرا مشتريان پروپا قرصي دارند. در وب‌سايت Company Folder شما مي‌توانيد از قالب‌هاي طراحي‌شده استفاده كنيد يا اصلاً خودتان با ابزارهاي مشخص‌شده طراحي كنيد و آن را به شركت پيشنهاد دهيد. اين‌گونه كارها باعث صميميت بيشتر با مشتريان مي‌شود. جندلمن كارآفرين، در سمينارها و كنفرانس‌هاي مرتبط با شغلش حاضر مي‌شود و سعي مي‌كند خود را به‌روز نگه دارد. او در مورد زندگي‌اش مي‌گويد: «يكي از چيزهايي كه انگيزه زيادي به من مي‌دهد اين است كه هميشه به آينده فكر مي‌كنم و هرگز به سبك زندگي گذشته نگاه نكرده‌ام. گاهي بهترين عامل انگيزشي شما چيزي نيست كه ديگران به شما مي‌گويند، بلكه آن احساسي است كه خود شما تجربه كرده‌ايد.»

ويشن لاكياني - MindValley

شركت MindValley يك مدرسه ساخته است كه 3 ميليون دانش‌آموز دارد. به‌طور ساده هدف اين مدرسه بهره‌وري بيشتر از ذهن و بدن است. اگر به زمان تأسيس شركت برگرديم، كمي عجيب است كه با چنين هدفي بخواهيم يك مدرسه بسازيم. ازنظر اين شركت معنويت، تأثير بسياري بر بازدهي انسان و سبك زندگي صحيح دارد. MindValley پلتفرمي فراهم كرده كه معلمان و مخاطبان بتوانند تجربه‌هاي خود را با يكديگر به اشتراك بگذارند.

داستان‌هايي الهام‌بخش در رابطه با استارت‌آپ‌هاي موفق

لاكياني در كشور مالزي به دنيا آمد. به ايالات‌متحده سفر كرد و در دانشگاه ميشيگان مشغول تحصيل شد. او موسس دو شركت ديگر به‌نام Dealmates و Blinklist هم است. وقتي در مورد آغاز به كارMindValley از او سوال شد، جواب داد: «همه‌چيز از يك سرمايه‌گذاري700 دلاري شروع شد.» كسب‌وكاري كه او به راه انداخت، شامل همه طيف‌هاي سني مي‌شود و به‌تدريج به روش‌هاي مختلف هم در دسترس مردم قرار گرفت (آموزش آنلاين، اپليكيشن‌هاي موبايل، فناوري‌هاي آموزشي و غيره). البته لاكياني مي‌دانست استفاده از سيستم‌هاي سنتي آموزشي چندان كارا نخواهد بود؛ بنابراين تمركز خود را روي سبك آموزشي و ارائه روش‌هاي نوين گذاشت. در حال حاضر، حداقل 200 شخص در 40 كشور زير نظر لاكياني و شركت MindValley مشغول فعاليت هستند.


تدوين و گردآوري:azim hoseiny
کلمات کلیدی
 موفقيت      كارآفريني      استارت‌آپ     Honest     Amazon     Alibaba     Smule     Company Folders     MindValley          
12
دیدگاه شما  

خدمات و محصولات

طراحی وبسایت

سئو و بهینه سازی

سیستم اتوماسیون اداری

پرتال های سازمانی

سامانه پیام کوتاه

تماس با ما

پست الکترونیک: ParastoTeam@gmail.com

آدرس: قم - خیابان معلم - مجتمع ناشران -

طبقه چهارم- دفتر تیم برنامه نویسی پرستو

تلفن: 9195423622 98 +

تمامی حقوق این سایت متعلق به تیم برنامه نویسی پرستو بوده و محفوظ می باشد.