پنل مدیریت
  خروج
پرستو وب

5 راهكار برتر براي به‌دست آوردن اولين شغل برنامه‌نويسي

طراحی وب > برنامه نویسی   |   نویسنده: سيد عبدالعظيم حسيني   |   تاریخ: ۱۳۹۷ يکشنبه ۱۸ شهريور

كليد دستيابي به شغلي پول‎ساز

5 راهكار برتر براي به‌دست آوردن اولين شغل برنامه‌نويسي

5 راهكار برتر براي به‌دست آوردن اولين شغل برنامه‌نويسي

 

سؤالي كه براي خيلي از توسعه‌دهندگان جوان مطرح مي‎شود اين است كه چگونه مي‎توان به اولين شغل برنامه‌نويسي دست پيدا كرد، وقتي اكثر پيشنهادات شغلي برنامه‌نويسي نياز به سابقه كار و تجربه قبلي دارند؟ در اينجا هم فلسفه مرغ و تخم‌مرغ مطرح است. براي اينكه اولين شغل در اين زمينه را به دست آوريد، نيازمند تجربه قبلي و سابقه كار هستيد، و تا براي اولين بار جايي استخدام نشويد، چگونه مي‎توانيد سابقه كار به دست آوريد. شايد در ظاهر اين يك معماي حل‌نشدني به نظر برسد، اما در ادامه با راهكارهايي آشنا خواهيد شد كه اميد يافتن شغل را در شما زنده مي‎كند.

راهكار اول: 

قبل از اتمام درس و دانشگاه به‌خوبي تجربه كسب كنيد 

خيلي از دانشجويان هستند كه در طول دوران تحصيل هم كار مي‎كنند و همين باعث مي‎شود تا ادامه مسير زندگي براي آن‌ها خيلي ساده‎تر شود. درگير شدن در پروژه‎هاي حرفه‎اي برنامه‌نويسي به‌صورت پاره‌وقت يا حتي مشاركت‎هاي بدون دستمزد در طول مدت تحصيل بسيار براي يك دانشجو مفيد و حتي ضروري است. روش‎هاي مختلفي براي كسب تجربه كاري در زماني كه مشغول تحصيل هستيد وجود دارد كه از آن جمله مي‎توان به اين موارد اشاره كرد.

كارآموزي كنيد

كارآموزي راهي عالي براي درگير شدن در يك سازمان توسعه نرم‌افزاري است. شما به‌عنوان يك كارآموز به عضوي از گروهي از مهندسان باتجربه تبديل مي‎شويد، روزانه با آن‌ها كار مي‎كنيد و براي شغل برنامه‌نويسي آينده خود تجربه‎اي ارزشمند به دست مي‎آوريد. در دوران كارآموزي ممكن است دستمزد هم دريافت كنيد، اما دغدغه شما نبايد دريافت دستمزد باشد. مهم‌ترين چيز در يك كارآموزي انتخاب شركتي است كه به شما اجازه مي‎دهد در پروژه‎هاي واقعي كار كنيد و حتي با مشتريان اين پروژه‎ها در تعامل باشيد. خيلي از همين كارآموزي‎ها اگر خوب پيش برود درنهايت به استخدام تمام‌وقت در همان شركت منجر مي‎شود. اين بهترين روشي است كه به‌اصطلاح مي‎توانيد دست خود را بند كنيد.

 

خوداشتغالي

خوداشتغالي راهي عالي براي كار در پروژه‎هاي واقعي و به دست آوردن سابقه كار است. براي اينكه شخصاً وارد بازار كار شويد، راه‎هاي بي‌شماري وجود دارد. در آغاز مي‎توانيد با جست‌وجو در سايت‎هاي كاريابي شروع كنيد، در اين سايت‎ها ثبت نام و تخصص و توانايي‎هاي خود را به ديگران معرفي كنيد. اين يك دنياي رقابتي است، اما اگر شما كار خود را به‌درستي انجام دهيد، كم كم خود مشتريان به رابطي بين شما و مشتريان جديد تبديل مي‎شوند و درخواست‎هاي كاري به‌حدي خواهد رسيد كه كل وقت آزاد شما را پر مي‎كند. خيلي از مهندسان برنامه‎نويسي موفق كار خوداشتغالي را حتي از دوران نوجواني شروع كرده‎اند. خيلي از پيشنهادات كاري در اين مدت ممكن است در ظاهر پيش پا افتاده و كم‌ارزش به نظر برسند، اما در همين پروژه‎ها نيز به نكات و موانعي برمي‎خوريد كه با حل آن‌ها تجربيات فراواني براي پروژه‎هاي بزرگ آينده خود به دست خواهيد آورد. هرچه تعداد پروژه‎هايي كه در دوران خوداشتغالي (صرف نظر از ميزان بزرگي و اهميت آن) انجام مي‎دهيد بيشتر باشد، تجربه شما براي به دست آوردن اولين شغل برنامه‌نويسي تمام‌وقت بيشتر مي‎شود و يك رزومه كاري قوي براي ارائه خواهيد داشت.

در پروژه‎هاي منبع باز مشاركت كنيد

تعداد بسيار زيادي پروژه منبع باز در GitHub وجود دارد. اگر دانشجو هستيد، فرصت مناسبي است كه در بعضي از آن‌ها مشاركت كنيد. يكي از نمونه‎هاي نسبتاً ساده و معروفي كه اغلب مردم با آن آشنايي دارند را انتخاب كنيد. يك مكان خوب براي شروع كار مي‎تواند يكي از اين‌ها باشد:

• Apache Projects (https://github.com/apache)

• Rails (https://github.com/rails/rails)

• Facebook projects (https://github.com/facebook)

• Google Projects (https://github.com/google)

• NetFlix Projects (https://github.com/netflix)

• Apple Projects (https://github.com/apple)

• Microsoft Projects (https://github.com/microsoft)

با يك پروژه كه براي شما جالب است آشنا شويد و شروع به مشاركت با آن كنيد. بعضي از باگ‌ها را برطرف كنيد، سرعت بعضي چيزها را افزايش دهيد، قابليت‎هاي جديدي به پروژه اضافه كنيد و كارهايي از اين دست انجام دهيد. شما در چنين مشاركت‎هايي بيشتر با فرآيند يك كار عملي آشنا مي‎شويد و درنهايت به يك برنامه‌نويس حرفه‎اي تبديل خواهيد شد. همچنين، با مشاركت در پروژه‎هاي عمومي‎ رزومه كاري شما نيز پربارتر مي‎شود.

در GitHub پروژه شخصي راه‌اندازي كنيد 

لازم نيست حتماً روي پروژه‎هاي موجود كار كنيد، مي‎توانيد پروژه اختصاصي خود را ايجاد و در GitHub قرار دهيد. فضاي GitHub شما مي‎تواند به ويتريني براي معرفي مهارت‎ها و سبك كاري شما تبديل شود. كارفرمايان با مراجعه به آن مي‎توانند چشم‌انداز خوبي از آنچه شما قادر به انجام آن هستيد به دست آورند. وقتي پروژه‎هاي خود را در GitHub قرار مي‎دهيد، اطمينان حاصل كنيد كه آن‌ها را به‌خوبي مستندسازي كرده باشيد كه شامل ساخت يك فايل README.md كامل براي كساني است كه براي اولين بار به صفحه شما سر مي‎زنند. شما بايد هميشه فرض را بر اين بگذاريد مردمي‎ كه به صفحه شما مراجعه مي‎كنند هيچ‌چيز درباره شما، پروژه شما، اهداف شما و مشكلاتي كه سعي در برطرف كردن آن داريد نمي‎دانند.

يك وبلاگ فني بنويسيد 

همين طور كه در حال آموزش ديدن براي تبديل شدن به يك توسعه‌دهنده هستيد، مي‎توانيد دوره‎هايي كه مي‎گذرانيد را به رشته تحرير درآوريد. اين نوشته‎ها مي‎تواند در يك وبلاگ عمومي‎ نگهداري شود. وبلاگ‌نويسي يك روش عالي براي مطرح كردن نام و ايجاد برند شخصي شما است. صرف نظر از اينكه شما چه كاري انجام مي‎دهيد مي‎توانيد به‌صورت غيرتخصصي وبلاگ هم داشته باشيد. برخي از توصيه‎هاي وبلاگ‌نويسي كه بايد به آن توجه داشته باشيد:

• كار را در يك محيط رايگان شروع كنيد. اگر هنوز شغلي نداريد، نبايد پول خود را براي ميزباني وب خرج كنيد. براي وبلاگ‌نويسي رايگان گزينه‎هاي زيادي مثل استفاده از GitHub به‌عنوان وبلاگ وجود دارد.

• از يك سبك و سياق مشخص پيروي كنيد. سعي نكنيد درباره موضوعات مختلف در وبلاگ خود مطلب بنويسيد. فراموش نكنيد كه هدف شما ساخت يك برند شخصي به‌عنوان يك توسعه‌دهنده است. بنابراين تنها روي همين موضوع تمركز كنيد.

• گله و شكايت را خصوصي نگه داريد. وبلاگ‎هايي كه به موضوعات فرعي و گله و شكايت مي‎پردازند، بازتاب ضعيفي از خود در اذهان عمومي باقي مي‎گذارند كه مسلماً چيزي نيست كه شما به‌دنبال آن باشيد. آن را مثبت، پرانرژي و مشتاق نگهداريد. هيچ‌كس قصد ندارد يك شاكي را استخدام كند.

• در ابراز عقيده زياده‌روي نكنيد. خيلي از آدم‎هايي كه در زمينه فناوري فعاليت مي‎كنند اغراق‌آميز رفتار مي‎كنند. شما نبايد مثل آن‌ها باشيد يا به آن‌ها جواب دهيد. جر و بحث‎هاي عمومي‎ و آن‎لاين هميشه باقي خواهد ماند و قطعاً معرف خوبي براي شما نخواهد بود.

• مطالب خود را به طور منظم منتشر كنيد و نگران توليد ترافيك نباشيد. هدف شما اين است كه ياد بگيريد، يك برند شخصي بسازيد، كارفرمايان را تحت تأثير قرار دهيد و تجربيات آموزشي خود را ثبت كنيد. شما قرار نيست زندگي خود را وقف وبلاگتان كنيد.

• فروتن باشيد. بحث درباره چيزهايي كه ياد مي‎گيريد ايرادي ندارد، اما موعظه كردن براي يك تازه‌كار (يا هر شخص ديگري) شايسته نيست. سعي كنيد به اشتراك گذارنده باشيد نه آموزش‌دهنده. نظر خود را مطرح كنيد، اما براي ديگران قانون وضع نكنيد.

• خود را يك حرفه‎اي نشان دهيد. درست مثل همان كاري كه در مصاحبه اولين شغل برنامه‌نويسي انجام مي‎دهيد.

كسب و كار خود را راه‌اندازي كنيد 

در حالي كه هنوز مشغول تحصيل هستيد مي‎توانيد كسب و كار شخصي خود را شروع كنيد. بعضي از شركت‎هاي بزرگ و مطرح مثل گوگل و فيس‌بوك هم به همين شكل كار خود را شروع كردند و كم كم به يك غول فناوري تبديل شدند. با ايده و نگرش درست هر چيزي امكان‌پذير است. درست است كه تجربه كمك‌كننده است، اما ضروري نيست. يك محصول توليد و آن را روانه بازار كنيد و ببينيد آيا مي‎توانيد از آن كسب و كار راه بياندازيد. هرچند ممكن است اين كار شما نتيجه‎اي نداشته باشد، اما مهارت شما را افزايش مي‎دهد و برايتان سابقه كار مي‎سازد. چنين تجربه‎هايي نه‌تنها مهارت فني شما را افزايش مي‎دهد، بلكه شما را با تجارت محيط رقابتي بازار آشنا مي‎كند. كارآفريني كاملاً در اختيار شما است و تجربه‎اي قابل توجه در اختيار شما قرار مي‎دهد كه كارفرمايان مايل به ديدن آن هستند. خوشبختانه اينترنت بستري را فراهم كرده است تا ايده‎هاي خوب به محصولات تجاري تبديل شوند. البته بهره‎مندي از اين مزايا به همان اندازه ايده خوب داشتن سخت است. سخت است اما غيرممكن نيست و شما مي‎توانيد در حالي كه پشت ميز خود نشسته‎ايد، آن را به دست آوريد.

راهكار دوم: 

از هرچه در توان داريد به ‌نفع خود استفاده كنيد 

اگر شما توسعه‌دهنده جواني هستيد كه به‌دنبال يافتن اولين شغل برنامه‌نويسي خود است، ويژگي‌هايي داريد كه مي‎توانيد از آن به ‌نفع خود استفاده كنيد. در اينجا به بعضي از آن‌ها اشاره مي‎كنيم كه مي‎تواند معرف شما باشد (نگران نباشيد اگر همه آن‌ها هم درست نباشد):

• شما جوان هستيد.

• شما شور و شوق زيادي درباره كدنويسي و فناوري داريد.

• شما سرشار از انرژي هستيد.

• شما مشتاق و مايل به يادگيري هستيد.

• شما عقايد تعصب‌آميز نداريد.

• شما همه‌چيز را به‌سرعت ياد مي‎گيريد.

• شما تحصيل‌كرده هستيد.

• شما سرشار از ايده‎هاي جديد و تازه هستيد.

• شما آماده‎ايد تا نهايت تلاش خود را به كار گيريد.

• شما مي‎توانيد به هر سمتي كه فرصت‌هاي مناسب آنجا است حركت كنيد.

• شما وقت زياد داريد.

شور و اشتياق خود به فناوري را نشان دهيد. انعطاف‌پذيري و اشتياق شما به يادگيري و پيشرفت مزيتي است كه بايد از آن استفاده كنيد. اگرچه نمي‎توانيد باتجربه باشيد، اما مي‎توانيد ايده‎هاي تازه با خود به همراه بياوريد. شركت‎ها به‌دنبال متخصصان جوان با استعداد در زمينه فناوري هستند تا بتوانند ايده‎هاي قديمي‎ از كار افتاده كه به نظر مي‎رسد انكارناپذير هم باشند را از بين ببرند. در دنياي فناوري كه هميشه خودش را از نو مي‎آفريند، عقايد تعصب‌آميز خطرناك و مانع پيشرفت هستند. آن‌ها مثل سرطان رشد و سازمان‌هاي مهندسي را كند مي‎كنند. فروتن باشيد اما در عين حال همه‌چيز را زير سؤال ببريد.

به‌دنبال يافتن شغلي در سطح خود در شركت‎هايي باشيد كه مربيان خوبي دارد. اگر شما با رئيسي برخورد كرديد كه با سطح دانش فني بالاي خود مايل است به شما كمك كند تا پيشرفت كنيد، حتي اگر دستمزد اوليه پيشنهادي به شما هم چندان بالا نباشد، اما باز هم ارزش وقت گذاشتن و تلاش كردن را دارد. مربيان به آموزش كارآموزان مشتاق راغب‎تر هستند. همان كارآموزي باشيد كه آن‌ها مي‎خواهند داشته باشند. براي حداقل دو سال در شغلي كه انتخاب مي‎كنيد باقي بمانيد، مگر در شرايطي كه واقعاً هيچ پيشرفتي را احساس نمي‎كنيد. عوض كردن مداوم شغل اتفاق خوبي نيست. شما نبايد در رزومه كاري خود به‌جاي سابقه كار تعداد شغل را بيشتر كنيد.

راهكار سوم: 

خود را براي رويارويي با شرايط آماده كنيد 

مصاحبه‎هاي شغلي در حوزه فناوري مي‎تواند دشوار باشد. وقتي مي‎خواهيد براي اولين شغل برنامه‌نويسي خود اقدام كنيد و مراحل آن را پشت سر بگذاريد، ممكن است دست پاچه شويد. اما جاي دلواپسي نيست. تنها كافي است روش كار فرآيند مصاحبه‎هاي شغلي در اين زمينه را ياد بگيريد. باقي چيزها آسان مي‎شود. انتظار داشته باشيد با يك يا تعدادي از اين موارد برخورد كنيد:

• مصاحبه تلفني. اين نوع تماس‎ها را بايد از يك مكان كاملاً خلوت انجام دهيد. روبه‌روي خود يك كاغذ و قلم به همراه يك كامپيوتر متصل به اينترنت آماده داشته باشيد.

• مصاحبه حضوري. معمولاً چنين مصاحبه‎هايي بسيار جدي‎تر انجام مي‎شود و نبايد آن را با يك گفت‌وگوي عادي اشتباه بگيريد. اگر بين مصاحبه تلفني و مصاحبه حضوري حق انتخاب داريد، حتماً مورد دوم را انتخاب كنيد.

• چالش‎هاي برنامه‌نويسي. تمرينات برنامه‌نويسي روشي عالي براي نشان دادن كاري است كه شما قادر به انجام آن هستيد. بعد از پشت سر گذاشتن موفقيت‌آميز مصاحبه، حل يك مسئله برنامه‌نويسي چيزي است كه به شما محول مي‎شود. شما بايد آن را در خانه و به طور دقيق انجام دهيد. اين آزمايش را جدي بگيريد و هر آنچه در توان داريد به نمايش بگذاريد.

• كدنويسي روي وايت بورد. به‌عنوان يك توسعه‌دهنده نرم‌افزار، شما بايد در مصاحبه شغلي خود انتظار كدنويسي روي وايت بورد را هم داشته باشيد. اين كاري است كه در 99% مصاحبه‎هاي خود بايد انجام دهيد. نگران نباشيد، آدم‎هاي كمي‎ هستند كه در اين زمينه خوب عمل مي‎كنند. براي آماده‌سازي خود، يك وايت بورد بزرگ بخريد و هر روز تمرين كنيد. وقتي تمرين مي‎كنيد، فرآيند ذهني خود را با صداي بلند تكرار كنيد تا يك محيط خيالي مصاحبه را شبيه‌سازي كنيد. خيلي مهم است كه بتوانيد افكار خود را به طور كامل به نمايش بگذاريد. نوشتن كد به‌تنهايي كفايت نمي‎كند، بايد درباره آن صحبت كنيد.

• سؤالات عمومي‎. انتظار سؤالاتي غيرفني شبيه به اين‌ها را داشته باشيد:

نظر شما در مورد محصول ما چيست؟ چرا مي‎خواهيد با ما كار كنيد؟ چگونه مي‎توانيد محصول ما را ارتقا دهيد؟ اهداف شغلي شما چيست؟ تا سه سال آينده خود را در چه جايگاهي مي‎بينيد؟ چرا ما بايد شما را استخدام كنيم؟ درباره پروژه‎هايي كه در آن موفق نبوديد توضيح دهيد.

اين سؤالات به‌گونه‎اي طراحي شده‎اند تا نشان دهند شما كه هستيد. اگر به شغلي كه براي آن درخواست پر كرده‎ايد اهميت مي‎دهيد و مي‎خواهيد از همان ابتدا جاي خود را بين اين گروه باز كنيد، سؤالات شبيه به اين را آماده و جواب آن‌ها را تمرين كنيد.

راهكار چهارم: 

ياد بگيريد چگونه خود را معرفي كنيد 

روش معرفي خود را از قبل طراحي و به آن پايبند باشيد. معرفي حرفه‎اي قواعد و قوانيني دارد كه بايد آن را ياد بگيريد. ما از شما نمي‎خواهيم درباره خود غلو كنيد، بلكه به شما پيشنهاد مي‎كنيم خود را به‌دقت توصيف كنيد. مثلاً مي‎توانيد خود را مشتاق به كار، با اعتماد به نفس، تشنه يادگيري و آماده پيشرفت نشان دهيد و به آن پايبند باشيد.

وقتي براي مصاحبه مي‎رويد، سعي كنيد از قبل تكاليف خود را انجام داده باشيد. مطمئن شويد درباره هرچه مي‎توانيد براي اين شركت و محصولاتش انجام دهيد اطلاعات داشته باشيد. خود را درباره كارهايي كه اين شركت انجام مي‎دهد كاملاً مشتاق نشان دهيد. مشخص كنيد كه در حال مصاحبه براي اولين شغل برنامه‌نويسي خود هستيد و نشان دهيد چقدر در اين باره هيجان‌زده‌ايد. سعي كنيد مشخص كنيد در بلندمدت چه كاري مي‎خواهيد انجام دهيد و اهداف شما چيست. مي‎توانيد اين‌ها را هر زمان كه مايل هستيد تغيير دهيد و مشكلي در اين مورد وجود ندارد، اما برنامه داشتن و در ميان گذاشتن آن با ديگران مهم است. كارفرمايان از كساني كه اهداف روشني براي خود دارند، بيشتر استقبال مي‎كنند.

راهكار پنجم: 

تصميم بگيريد كه مي‎توانيد اين كار را انجام دهيد 

بيشتر از همه از آن لذت ببريد. انجام يك شغل نبايد به شكنجه تبديل شود و مي‎تواند يك تجربه آموزشي باشد. بعضي از نكاتي كه بايد به ياد داشته باشيد و به شما كمك خواهد كرد:

• به ياد داشته باشيد كه شما تنها يك بار اولين شغل برنامه‌نويسي خود را پيدا مي‎كنيد، نه بيشتر.

• به همان اندازه كه شركت با شما مصاحبه مي‎كند، شما هم با آن مصاحبه مي‎كنيد.

• دنيا پر از فرصت‎هاي گوناگون است. اگر آرزو داريد پيشرفت كنيد، هزاران گزينه براي انتخاب در اختيار شما است.

• درخواست براي توسعه‌دهندگان بسيار بالا است. نگذاريد اين حقيقت كه شما تجربه كاري قبلي نداريد باعث شود تصور كنيد صلاحيت لازم را هم نداريد. شما به طور مشخص براي يك نقش ابتدايي درخواست داده‎ايد و يكي از آن‌ها را پيدا خواهيد كرد.

• به هيچ وجه و هرگز دروغ نگوييد. اين كمكي به شما نخواهد كرد.

• با دقت گوش كنيد. حتي اگر باهوش‌تر از كسي هستيد كه با شما مصاحبه مي‎كند، به ‌گفته‎هاي آن‌ها گوش دهيد و توجه كنيد.

• به اين باور نباشيد كه بايد تمام درخواست‎هايي كه در آگهي استخدام به آن اشاره شده است را اجابت كنيد. آماده باشيد تا توضيح دهيد چرا اين شركت حتي با وجودي كه شما تمام شرايط مورد نياز آن را نداريد، باز هم بايد استخدامتان كند. فروتن باشيد، اما در عين حال اعتماد به نفس خود را نمايش دهيد.

• به هيچ وجه و هرگز پل‎ها را پشت سر خود خراب نكنيد. جامعه فناوري بزرگ است، اما نه به‌اندازه كافي بزرگ. از دست دادن فرصت‎ها در بلندمدت به ضرر شما است.

• شما از پس اين كار برمي‌آييد.

منبع:

سايت shabakeh-magدیدگاه شما  

خدمات و محصولات

طراحی وبسایت

سئو و بهینه سازی

سیستم اتوماسیون اداری

پرتال های سازمانی

سامانه پیام کوتاه

تماس با ما

پست الکترونیک: ParastoTeam@gmail.com

آدرس: قم - خیابان معلم - مجتمع ناشران -

طبقه چهارم- دفتر تیم برنامه نویسی پرستو

تلفن: 9195423622 98 +

تمامی حقوق این سایت متعلق به تیم برنامه نویسی پرستو بوده و محفوظ می باشد.